BIHHronikaNajnovije

Da li je zabrana pušenja neminovna i u RS-u

Od 13. decembra 2024. godine, u Federaciji Bosne i Hercegovine na snazi je zabrana pušenja u svim zatvorenim prostorima, čime se nastavlja trend zabrane pušenja u zatvorenim prostorima koji je postao uobičajena praksa u Evropi i regionu. Ovaj pravilnik daje ugostiteljima pola godine da se prilagode novim propisima, a slična praksa mogla bi uskoro biti uvedena i u Republici Srpskoj, kako navode stručnjaci.

Darko Marković, nacionalni koordinator za kontrolu duvana u Republici Srpskoj, pozdravio je ovaj potez u FBiH, naglašavajući značaj zabrane pušenja za očuvanje zdravlja.

“Pušenje je dokazano faktor rizika za oštećenje ljudskog zdravlja, a dim cigarete sadrži skoro 70 kancerogenih jedinjenja”, izjavio je Marković za Glas Srpske. On je također podsjetio da je Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) već prepoznala opasnosti pasivnog pušenja, što je dovelo do uvođenja sličnih zakona širom svijeta.

Iako je zakon o zabrani pušenja u zatvorenim prostorima već napisan u RS-u, on još uvijek nije usvojen. Marković vjeruje da će odluka FBiH ubrzati procedure u Srpskoj i da će uskoro biti donesen zakon koji će također omogućiti fizički odvojene prostore za pušače i nepušače.

Za ugostitelje, koji su u prošlosti bili najveći protivnici ovakvih zakona, Marković smatra da zabrana pušenja neće imati negativan utjecaj na poslovanje. Naprotiv, procjenjuje da će mnogi gosti koji nisu pušači češće posjećivati ugostiteljske objekte koji primjenjuju ove propise, jer će moći uživati u zdravijem okruženju.

Sudeći prema prvim reakcijama, ugostitelji u RS-u prihvataju mogućnost primjene zakona, uz uvjet da im se omogući adekvatan prelazni period. Goran Kurtinović, zamjenik predsjednika Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma RS “Horeka”, naglasio je da bi zakon trebao biti usvojen na proljeće, a prilagodba trebala početi tokom ljeta. Kurtinović je uvjeren da će, uz dovoljno vremena za prilagodbu, propisi funkcionirati bez problema, baš kao što to rade ugostitelji širom svijeta.

Za prekršitelje zakona u FBiH predviđene su kazne koje se kreću od 2.000 do 5.000 KM za pravna lica, 300 do 1.000 KM za odgovorna lica, te od 500 do 1.500 KM za vlasnike i korisnike prostora gdje je pušenje zabranjeno. Fizička lica koja prekrše zakon mogu biti kažnjena s iznosom od 100 KM.

Marković smatra da će kaznena politika biti ključna za uspjeh zakona, jer će redovne kazne osigurati poštovanje propisa među vlasnicima ugostiteljskih objekata.

Zabrana pušenja u zatvorenim prostorima u FBiH označava važan korak u zaštiti zdravlja građana, a očekuje se da će slične mjere biti uskoro usvojene i u Republici Srpskoj, čime će se dodatno unaprijediti zdravstveni standardi i životna okolina za sve.

Izvor: crna-hronika.info