“Retorika koja je dolazila od predstavnika opozicije iz RS je bila ohrabrujuća, koja govori o BiH, o poboljšanju života svih građana i o evropskom putu. Mislim da su pokazali izuzetnu hrabrost i prvi put imamo političku diferencijaciju na političkoj sceni u RS-u, između stranaka koje su pro-evropske i protiv evropskog puta BiH”, rekao je Kojović.
Također, rekao je da se o prekidu koalicije sa SNSD-om počelo razgovarati nakon što je drugi put otkazana hitna sjednica Predstavničkog doma PS BiH, na kojoj se trebalo raspravljati o dva zakona koja su ključna na putu BiH ka članstvu u Evropskoj uniji. To je, kako kaže Kojović, bilo saopšteno i HDZ-u, koji kasnije nije glasao za smjenu Radmanovića.
“Dragan Čović nije ni pokušavao da odbrani politiku Milorada Dodika, nije imao argumenata. On je želio da još jednom pokušao razgovarati s njim, i mi smo rekli da on to pokuša. Međutim, mi smo vidjeli da ni ta komunikacija više ne funkcioniše. Vidio se i osjećaj neprijatnosti među zastupnicima SNSD-a koji ne znaju kako da glasaju na sjednici ako ih Dodik ne nazove prije i kaže im kako da glasaju”, dodao je on.
U kontekstu sukoba između Sabine Ćudić i Elmedina Konakovića po pitanju odnosa prema SNSD-u, Kojović kaže da je problem bio u “nedostatku komunikacije”, te da je sve riješeno kada se sjelo za stol.
“U zraku se mogla osjetiti odlučnost da se ide u ovo, da je riječ o principijelnoj stvari i da je to prava odluka”, rekao je Kojović, dodajući da je međunarodna zajednica obaviještena, ali da nisu imali uticaj ili stav prema ovim pitanjima.
Kojović je također pojasnio šta se dogodilo sa njegovim glasom prilikom glasanja o smjeni Radmanovića, rekavši kako je došlo do tehničkog problema i da je u zapisnik ušlo da je on glasao “za”, jer je to odmah prijavio predsjedavajućem Predstavničkog doma PS BiH Denisu Zvizdiću.
“Ja imam poštovanje prema Radmanoviću. On je posljednji čovjek iz SNSD-a u parlamentu koga treba smijeniti, jer je zaista uvijek bio korektan, racionalan i pokušavao kroz dijalog riješiti problem. Radmanovića nismo smijenili mi, već ga je smijenio Dodik svojom promjenom kursa i naredbama da se glasa protiv evropskog puta BiH”, rekao je Kojović, ali je i dodao da nema imena iz opozicije koji će ući u kolegij Predstavničkog doma umjesto Radmanovića.
Isto tako, dodao je da “trenutno ne postoji koalicija”, te je komentarisao šta se treba uraditi u narednom periodu i ko će to podržati, u kontekstu evropskog puta BiH.
“Do 5. marta mi moramo usvojiti još dva zakona, oformiti pregovarački tim i usvojiti budžet da bismo dobili datum otvaranja pregovora s EU. Kada postignemo sporazum, da dobijemo prohodnost kroz parlament, da li će se ići u rekonstrukciju Vijeća ministara, to još ne možemo reći. Još uvijek je previše rano da se o tome razgovara”, rekao je.
Kojović je, također, komentarisao ostavku ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića, rekavši da je “ostavka idealno rješenje ali da se trebala desiti odmah poslije hapšenja.” Dodao je i da je iz Nešićevog ministarstva dolazilo mnogo dobrih stvari na evropskom putu BiH, ali da to “ne isključuje druge stvari”, misleći na ozbiljne optužbe upućene uskoro bivšem ministru.
On je dodao da je plan opozicije u RS-u da se smijeni i član kolegija Doma naroda PS BiH Nikola Špirić, iako je priznao da je SNSD u mogućnosti da ruši kvorum ovog doma nedolaskom svoja tri delegata.
Kojović je komentarisao i govor zastupnika SNSD-a Miroslava Vujičića kako je smjenom Radmanovića “BiH ušla u vrlo ozbiljnu krizu.”
“Slušajući taj govor, podsjetio me na govor Radovana Karadžića u parlamentu 1990-tih godina. Imalo je takav prizvuk. Ljudi koji smatraju da njihovim odlaskom ‘zemlja pada’, ti žive u iluziji”, rekao je on.
On se referirao i na gostovanje Mirka Šarovića u Klix Studiju gdje je rekao da “Bosnu i Hercegovinu nikada nećemo izdati”, te dodao da je to “ono što mi tražimo.”
“Bosna i Hercegovina je svetinja. Mi možemo raspravljati o unutrašnjem uređenju, i trebamo i nastavit ćemo s tim, ali naša domovina mora biti neupitna. S unutrašnjim problemima se možemo nositi i razgovarat ćemo sa svima”, stava je Kojović.
Odgovorio je i na kritike iz opozicije u kontekstu zakona o graničnoj kontroli, rekavši kako se danas na graničnim prijelazima mogu vidjeti zastave entiteta i reklamni bilbordi, te da se novim zakonom to reguliše na način da unutar 50 metara od granice mogu biti samo obilježlja Bosne i Hercegovine.
“Ovo je veliki napredak za Bosnu i Hercegovinu”, rekao je Kojović u kontekstu ovog zakona.
Izvor: crna-hronika.info