BIHNajnovije

Tehnička škola Gradiška dobila novu opremu, prezentaciju prisustvola i ministarka Željka Stojičić

Tehnička škola Gradiška dobar je primjer usklađivanja srednjoškolskog obrazovanja sa potrebama privrednog sektora, što postižu kontinuiranom nabavku opreme i alata za kabinete praktične nastave za učenike, u saradnji sa međunarodnim donatorima,  gradskim i republičkim institucijama i lokalnim privrednicima, izjavila je ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Željka Stojičić, tokom posjete ovoj školi.

Stojičićeva je prisustvovala prezentaciji opreme i alata za praktičnu nastavu, vrijednosti oko 40.000 KM, koju je Tehnička škola nabavila kroz projekat „Bolje dualno obrazovanje u Gradišci“.

Ona je dodala da Tehnička škola Gradiška aktivno u kreiranju upisne politike u srednjim školama, u cilju da školuje kadrove koji su potrebni privredi, te u saradnji sa privrednicima postepeno uvodi dualno obrazovanje.

Projekat „Bolje dualno obrazovanje u Gradišci“, krozRegionalni čelendž fond, finansira njemačka „KfW“ banka, sufinansira Grada Gradiška, a Tehnička škola realizuje u saradnji sa šest lokalnih preduzeća iz oblasti  prerade drveta i metala.

Direktor škole Vlado Tomić rekao je su uz podršku Gradske uprave, Razvojne agencije Gradiška, te međunarodnih donatora i lokalnih privrednika, proteklih godina nabavili vrijedne mašina, opreme i alata za praktičnu nastavu, navodeći da se ovaj projekat, ukupne vrijednosti oko 300.000 evra, sastoji iz tri faze.

„Osim posljednje nabavke opreme i alata, u prvoj fazi je nabavljen kontroler rada CNC mašina za obuku učenika i obuku u okviru programa obrazovanja odraslih, a završna faza projekta biće nadogradnja škole za 300 kvadratnih metara, gdje će biti smješteni kabineti za obradu drveta, metala i kabinet za defektažu CNC mašina, odnosno obuku učenika za popravku tih mašina“, naveo je Tomić.

Zamjenik gradonačelnika Gradiške Dragana Ilić istakla je da Grada Gradiška veliku pažnju posvjećuje obrazovanju i ulaže značajna sredstva u oprema škola, dodajući da je je gradiška Tehnička škola lider u regionu kada u je u pitanju obrazovanje u oblasti mašinstva i elektrotehnike, te da će i ovim projektom nastavni proces biti značajno unaprijeđen.

Prezentaciji nabavljene oprem i alata prisustvovali su koordinator Ragionalnog čelendž fonda Sven Dominković i Ahamet Egrlić, ppotpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH, koja je zadužena za sprovođenje projekta.

Egrlić je pojasnio da je cilj ovog projekta da učenici nakon školovanja budu što je moguće bolje osposobljeni za rad u privredi, te da u projektu učestvuju kozorcijumi koji se sastoje od jedne obrazovne ustanove i dva ili više partnera iz privrede.

„Do sada je u okviru tri poziva ovog projekta 12 konzorcijuma u BiH dobilo više od pet miliona evra, a u pripremi je i četvrti poziv za dodjelu sredstava školama i kompanijama“, naveo je Egrlić.

Domiković je dodao da je Vlada Njemačke odredila i dodatnih 10 miliona evra za regionalni čelendž fond, što znači da će u naredne tri do četiri godine biti uloženo više od 15 miliona evra u obrazovani proces u BiH.

On je podsjetio da, je osim Tehničke škole, donatorska sredstva iz Regionalnog čelendž fonda dobila i Srednja stručna i tehnička škola Gradiška.

Izvor: RTVG