Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić izjavio je da će ove godine biti predložen novi zakon o zaštiti stanovništva od duvanskih proizvoda i ostalih proizvoda za pušenje.
Naglasio je to na konferencija “Zajedno u borbi protiv raka” u Banjaluci i poslao jasnu poruku da će dosadašnja praksa pušenja u zatvorenom prostoru biti prekinuta. Poseban fokus stavljen je na zaštitu mlađeg stanovništva, naročito učenika, s obzirom na rastući trend upotrebe različitih proizvoda za pušenje u školskim okruženjima.
Primjera za to ima mnogo. Svuda. U srednjim školama u Gradišci, pušenje među učenicima je veoma rašireno. U školskim dvorištima, broj učenika pušača je u stalnom porastu. Očigledno je da su, u ovom slučaju zakazali profesori, školske uprave i roditelji. Logično je pitanje, da li se u ovim ustanovama ukazuje na štetnosti pušenja, da li profesori o tome govore učenicima, ili problem ignorišu, kakve su reakcije roditelja. Da li se oni, uopšte interesuju za problem pušenja? Brojna su pitanja bez odgovora.
Medicinski stručnjaci upozoravaju da je galopirajući broj mladih osoba sa dijagnostikovanim karcinom pluća. Uzrok tome, navode, uparvo je u pušenju, aktivnom pa čak i pasivnom. Dok su u evropskim državama, kojima težimo i navodimo kao primjere dobre prakse u mnogim oblastima, davno zabranili pušenje u zatvorenim prostorijama, (a zakon o zabrani rigorozno provode), u Republici Srpskoj pa time i u Gradišci, to nije slučaj. Pušaci, naročito tokom zime ne uvažavaju druge, drugačijih stavova, nego puše veoma agresivno.
Ugostitelji, ili bar većina, protivnici su zakona o zabrani pušenja u zatvorenom prostoru jer smatraju da će, u tim okolnostima, njihova zarada biti manja. Za zdravlje niko ne mari. Ili manjina, čiji se ghlas otpoira ne čuje. Za sada, najveći pobornici za zabranu pušenja su medicinari zato što je, iz njihove prakse, evidentno da se trokovi liječenja oboljelih usljed pušenja, drastično povećavaju. U poređenju sa nepušačima, pušenje povećava rizik koronarne srčane bolesti i moždanog udara za 2 do 4 puta, povećava rizik za rak pluća 23 puta za muškarce i 13 puta za žene, rizik umiranja od hronične opstruktivne bolesti pluća za 12 do 13 Pušači u dobi od 30 do 40 godine imaju pet puta veću mogućnost srčanog udara nego nepušači iste životne dobi.
Milan Pilipović