BIHNajnovije

Bosna i Hercegovina na EU raskrsnici: Hoće li “izbacivanje” SNSD-a ubrzati integracije?

Bosna i Hercegovina je u decembru 2022. godine dobila kandidatski status za članstvo u Evropskoj uniji, što je predstavljalo ključni korak u procesu integracije u evropsku porodicu.

Ipak, od tada napredak prema EU putu često se suočava s izazovima, od političkih zastoja do sporog provođenja reformi.

Trenutno, centralna politička tema u BiH je potencijalno isključivanje Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) iz državne vlasti zbog blokada koje su, kako mnogi tvrde, usporile evropski put zemlje.

Evropska unija od Bosne i Hercegovine zahtijeva provođenje 14 ključnih prioriteta definisanih u Mišljenju Evropske komisije iz 2019. godine. Ovi prioriteti uključuju reformu pravosuđa, jačanje borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, reformu izbornog zakonodavstva i zaštitu osnovnih ljudskih prava. Međutim, mnoge od ovih oblasti i dalje ostaju nereformisane, čime se napredak prema članstvu dodatno usporava.

Aktuelne promjene u državnoj vlasti, uz potencijalno uklanjanje SNSD-a, koje predvodi Milorad Dodik, mogle bi donijeti novu dinamiku. Dodikova retorika i postupci, uključujući blokiranje evropskih zakona, doveli su do raskola unutar koalicije na državnom nivou. Zastupnici proevropskih stranaka tvrde da je nastavak integracija u EU nemoguć uz SNSD, te zagovaraju formiranje nove parlamentarne većine koja bi ubrzala usvajanje reformskih zakona.

Dosadašnji zastoj u zakonodavnom procesu, uključujući neusvajanje ključnih zakona o graničnoj kontroli i zaštiti ličnih podataka, jasno pokazuje kako političke prepreke direktno usporavaju reformski proces. Proevropske stranke vjeruju da nova koalicija, ukoliko bude formirana, može povratiti povjerenje EU i donijeti konkretne promjene.

Smatra se da će politička stabilnost i odlučnost nove vlasti mogu otvoriti vrata bržim integracijama. Ipak, samo političke promjene neće biti dovoljne. BiH se mora posvetiti stvarnom provođenju reformi, uključujući efikasniju borbu protiv korupcije i jačanje vladavine prava.

Evropska unija je jasno naglasila da BiH mora pokazati konkretne rezultate, ne samo deklarativne namjere. S druge strane, izbacivanje SNSD-a iz vlasti, ukoliko se desi, moglo bi poslati signal Briselu da BiH ozbiljno pristupa evropskom putu.

Izvor: crna-hronika.info