BIHNajnovije

Kockanje u RS-u: Potrošeno preko 150 miliona KM

Kockanje u Republici Srpskoj doživjelo je značajan porast tokom 2024. godine, s prihodima koji su premašili 150 miliona konvertibilnih maraka, potvrdili su iz Republičke uprave za igre na sreću.

Do kraja novembra, prihodi su dostigli cifru od 140.697.256 KM, što je značajan rast u odnosu na prošlogodišnjih 124 miliona KM. Iako prihodi rastu, broj nelegalnih aktivnosti u vezi s igrama na sreću je u padu.

Iz Republičke uprave za igre na sreću navode: “U istom periodu prošle godine izdali su 95 prekršajnih naloga u vrijednosti 328.500 KM”, dok su ove godine izdali 78 prekršajnih naloga u vrijednosti 228.400 KM. Primijećeno je da je najveći broj nelegalnih aktivnosti zabilježen u istočnom dijelu RS, s najčešćim nepravilnostima kao što su priređivanje igara na sreću bez odgovarajućeg rješenja i posjedovanje ilegalne opreme.

Sociolog Ivan Šijaković komentariše da igre na sreću nisu samo bijeg od stvarnosti, već su postale dio svakodnevice: “Ljudi im pristupaju kao svakoj drugoj rutinskoj radnji, odevanju, odlasku na posao, razgovoru sa prijateljima, pogotovo online igrama i klađenjima.

Sve je nadohvat ruke, na jedan klik, i to ljude privlači. Naravno, ljude privlači i večita želja da se dođe do novca na lagan način”, te dodaje: “Više nije riječ o siromašnima kojima je to vapaj da se izvuku iz tog stanja, već da se zapravo više bogatiji ili solidno stojeći zanimaju time.”

Psiholog Maja Savanović Zorić ističe porast problema povezanih s igrama na sreću: “U svom profesionalnom iskustvu kao psihoterapeut svjedočim sve većem broju klijenata koji se bore s ovim problemom, ali i njihovim porodicama koje trpe razne posljedice različitih razmjera”, navodi ona.

“Jedan od ključnih koraka je prepoznavanje problema, što može biti izuzetno teško zbog osjećaja srama i stigme i straha od odbacivanja od okoline. Psihoterapija je jedan od ključnih rješenja jer kroz psihoterapijski rad klijenti počinju da razumiju uzroke svog ponašanja.” Dodaje da je također bitna porodična podrška u procesu oporavka.

Izvor: crna-hronik.info