EU pravila ostaju nepromijenjena, a BiH traži rješenja za profesionalne vozače
Evropska komisija odbila je zahtjev za izuzimanje profesionalnih vozača sa Zapadnog Balkana iz uredbe kojom je boravak u Evropskoj uniji ograničen na 90 dana unutar 180 dana.
Ovo pravilo, koje ostaje na snazi, izazvalo je oštre reakcije u Bosni i Hercegovini, posebno među autoprevoznicima.
Državni ministri komunikacija i prometa Edin Forto i vanjskih poslova Elmedin Konaković najavili su niz bilateralnih sastanaka s predstavnicima zemalja EU kako bi se pokušao riješiti problem koji direktno utiče na ekonomiju BiH. Napominju da čak 74% izvoza BiH ide na tržište EU, pri čemu se većina robe prevozi cestovnim putem.
Prema riječima Nikole Grbića, predsjednika Udruženja prevoznika za unutrašnji i međunarodni transport Republike Srpske, situacija je alarmantna. Poslovanje mnogih prevoznika je ugroženo, a neki su već preregistrovali firme u Hrvatsku i Sloveniju zbog povoljnijih uslova. Grbić navodi da je od 2019. godine više od 7.500 profesionalnih vozača napustilo BiH i prešlo u zemlje EU, dok je oko 2.000 prevozničkih firmi prebacilo svoje poslovanje u EU.
“Definitivno nemamo nikakvu zaštitu države niti možemo šta očekivati od bilo koje institucije na nivou BiH. Očekivati je bilo da će se ovako nešto desiti, naravno, naše institucije neće ništa uraditi iz razloga što ne smiju da reaguju oštro prema EU. I upravo iz tog razloga, odnosno uredbe, a i uopšteno lošeg položaja ove branše, BiH je od 2019. godine do danas napustilo više od 7.500 profesionalnih vozača i otišlo u zemlje EU, te oko 2.000 prevozničkih firmi. Firme su preregistrovale djelatnost ili otvorile dodatnu djelatnost u zemljama EU. I ja sam jedan od njih, registrovao sam firmu u Krškom.”, smatra Grbić.
Ova uredba dodatno pogoršava stanje u sektoru koji je već suočen s hroničnim nedostatkom vozača. Grbić upozorava da će se prevoznici iz EU lako prilagoditi situaciji, dok će BiH pretrpjeti ozbiljne posljedice. Strani prevoznici će preuzeti većinu transporta, ali po znatno višim cijenama, što će negativno uticati na domaću ekonomiju.
“Pojavit će se nestašica prevoznika, nestašica vozača je već prisutna i bit će još veći problem. Naravno, roba će nastaviti cirkulisati, dolaziti, ali će je prevoziti strani prevoznici i to po svojim cijenama, a ne po cijenama po kojim smo mi vozili. Osjetiće se taj manjak itekako. Radim ovaj posao više od 30 godina i vjerujte da nikad nije bilo gore i crnje nego sada. Dovoljno je spomenuti da su se za 15 godina promijenila četiri ministra od Rude Vidovića do Forte. Nijedan ništa nije uradio da bi se poboljšalo bilo šta u ovoj branši, da bi nešto bilo bolje. Uvijek je gore i gore. A ovo su posljedice.”, smatra Grbić.
Prevoznici smatraju da nadležne institucije BiH nisu adekvatno reagovale. Grbić ističe da su se tokom posljednjih 15 godina ministri u resoru prometa smjenjivali, ali nijedan od njih nije učinio konkretne korake za unapređenje sektora.
Izvor: crna-hronika.info