Ministar trgovine i turizma RS ističe usklađenost s zakonima i uspjehe razvoja Jahorine
Ministar trgovine i turizma Republike Srpske, Denis Šulić je komentarisao istragu Tužilaštva Bosne i Hercegovine, za portal Klix, koja se odnosi na njega i premijera RS Radovana Viškovića zbog prodaje zemljišta na Jahorini.
Ministar je istakao da su sve aktivnosti izvedene u skladu s pravilima i zakonima Republike Srpske, uprkos istragama i osporavanjima.
“Ono što sam ja više puta ponovio je i dalje moj stav, a to je da je posao urađen u skladu sa zakonima RS-a”, izjavio je Šulić.
Šulić je objasnio da, prema njegovom mišljenju, Ustav Bosne i Hercegovine ne definiše državnu imovinu na način koji bi onemogućavao takve transakcije. Dodao je da su slične prakse učestale i u Federaciji Bosne i Hercegovine, gdje je državno zemljište često korišteno za različite projekte, uključujući prodaju i dodjelu zemljišta investitorima po simboličnim cijenama.
“Od 2003. godine, od kada je taj zakon na snazi, znate li koliko je od tada u FBiH urađeno projekata na državnoj imovini, koliko su u to vrijeme posjekli šume? Koliko su zemlje prodali potencijalnim investitorima, davali im zemljište po marku po kvadratu, a mi smo privukli investitora koji hoć kupiti za cijenu zemlje koja je veća nego tržišna”, navodi Šulić.
Ministar je također naglasio da u Republici Srpskoj nije prodato šumsko zemljište kao takvo, već je zemljište prethodno prenamijenjeno u građevinsko, što je bila ključna točka u pravnim raspravama pred Ustavnim sudom BiH.
Ponosno je spomenuo uspjehe u razvoju Jahorine kao svjetske destinacije, naglašavajući da je prodaja zemljišta privukla značajna investicijska ulaganja koja su nadmašila očekivanja i doprinijela izgradnji novih skijaških staza i turističkih kapaciteta. Šulić vjeruje da bi sličan pristup trebao biti primijenjen i na drugim lokacijama poput Bjelašnice, gdje bi se moglo postići slično unapređenje infrastrukture.
“Znate šta je problem tu? To što neko ne može prihvatiti da smo napravili od Jahorine svjetsku destinaciju i da smo mogli prodati zemljište za 42 miliona i da je čovjek došao i investirao puno više nego što je kupio. Ja bih volio da se takva inicijativa realizuje na Bjelašnici. Na Jahorini je 11 novoizgrađenih staza, na Bjelašnici nemate, ali imate neke hotele koji su izgrađeni isto na državnom zemljištu. Ova zemlja koju smo prodali je bila 1/1 kroz upisana u vlasništvo RS-a”, kaže Šulić.
Dragan Stanković, direktor Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove, također je potvrdio da Vlada Republike Srpske ima pravo da raspolože zemljištem kako smatraju prikladnim, uključujući i prodaju ili davanje koncesija. Naglasio je da su prava kupaca uredno zabilježena i zaštićena pravno valjanim ugovorima, čime su oni postali pravni vlasnici zemljišta.
“Stečena prava koja su ostvarili kao savjesni kupci su na osnovu kupoprodajnog, kod notara ugovora, upisali u naše evidencije kao vlasnik”, naglasio je Stanković.
Izvor: crna-hronika.info