GRADIŠKA – Na osnovu saradnje sa privredom i potreba za radnicima mašinske, drvoprerađivačke i elektrotehničke struke, u Tehničkoj školi Gradiška uvedeno je nekoliko novih zanimanja.
To su tehničari mašinstva i obrade drveta računarskim numeričkim upravljanjem (CNC), potom CNC operateri i tehničari robotike.
Praktična nastava za 157 učenika navedenih, ali i drugih, deficitarnih zanimanja, osim u školskim radionicama, organizovana je u 48 gradiških preduzeća.
Najviše učenika praktična znanja u proizvodnim pogonima stiče u “Jelšingradu” (41), “Tikt manufakturi” (23), Tapetariji “Matić” (10), Tapetariji “Nikolić” (10)…
Naglašena je potreba za bravarima i zavarivačima, posebno u “Jelšingradu”, kažu u Tehničkoj školi, gdje programe obrazovanja sve više prilagođavaju tržištu rada.
“Suština naših nastavnih planova i programa je u skladu sa potrebama privrede. Po završetku školovanja to omogućava zapošljavanje odmah nakon mature. Dobre praktične i teoretske osnove takođe su u funkciji nastavka školovanja”, kaže Vlado Tomić, direktor Tehničke škole Gradiška.
Opremu za školske radionice u kojima se izučavaju savremene tehnologije u ovoj ustanovi sa 602 učenika obezbijedilo je nekoliko međunarodnih organizacija, republičkih institucija i grad Gradiška.
Osim njemačkog GIZ-a, Vlade Švajcarske i USAID-a, najznačajniji su projekti prekogranične saradnje sa Industrijskim parkom Nova Gradiška u Hrvatskoj, Zeničkom razvojnom organizacijom ZEDA i Tehnopolisom iz Crne Gore.
Uz podršku Gradske uprave, Razvojne agencije Gradiška, te međunarodnih donatora i lokalnih privrednika, proteklih nekoliko godina za potrebe škole nabavljene su mašine, oprema i alati za praktičnu nastavu ukupne vrijednosti 300.000 evra.
“Naši učenici po završetku školovanja redovno dobijaju posao, a na konkursima za upis na fakultet u vrhu su na svim listama, posebno na mašinskom, elektrotehničkom, šumarskom, tehnološkom i drugim fakultetima”, naglašava Tomić.
Prosjek u svim strukama je veoma visok, što potvrđuje podatak da je u svakoj generaciji maturanata u prosjeku deset vukovaca.
Željka Stojičić, ministarka prosvjete i kulture Republike Srpske, prilikom nedavnog predstavljanja rezultata rada ove škole u okviru projekta “Zajedno do kvalitetnijeg dualnog obrazovanja u Gradišci” kazala je da je Tehnička škola Gradiška izuzetan primjer dobre prakse.
To se odnosi na obezbjeđivanje najboljih uslova za izvođenje praktične nastave i usklađivanje srednjoškolskog obrazovanja sa potrebama privrednog sektora. Riječ je o projektu realizovanom u saradnji škole sa šest lokalnih preduzeća za obradu drveta i metala, podržanom od strane Regionalnog čelendž fonda (RCF).
“Realizacija ovog projekta predstavlja još jedan korak unapređenja srednjeg stručnog obrazovanja i usklađivanja obrazovanja sa potrebama tržišta rada, kao jednim od osnovnih strateških opredjeljenja Ministarstva prosvjete i kulture Srpske u oblasti srednjeg stručnog i tehničkog obrazovanja”, kaže Stojčićeva.
Prezentaciji opreme i alata prisustvovali su Sven Dominković, koordinator Ragionalnog čelendž fonda, i Ahamet Egrlić, potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH, koja je zadužena za sprovođenje projekta.
Oni su takođe naglasili da je Tehnička škola odličan primjer usklađenosti obrazovanja sa savremenim zahtjevima tržišta i obrazovanja.
Oprema vrijedna 80.000 KM
U okviru projekta “Zajedno do kvalitetnijeg dualnog obrazovanja u Gradišci”, vrijednog 80.000 KM, škola je dobila modernu opremu, nove kapacitete za izvođenje praktične nastave, a za nastavnike organizovana je obuka u skladu sa savremenim standardima. Ovo nije važno samo za školu, već i za lokalnu zajednicu i cijelu Republiku Srpsku, naglašava Dragana Ilić, zamjenica načelnika Gradiške, jer će značajno doprinijeti kvalitetu u sticanju znanja i vještina kod učenika, a potom i stvaranju kvalitetne i stručne radne snage.